Turnusy są formą spędzania czasu zorganizowaną tak, by pozwała połączyć elementy dbania o zdrowie i profilaktyki z aktywnym wypoczynkiem. Dedykowane są one poszczególnym, w miarę jednorodny grupom pacjentów, co pozwala na zapewnienie im właściwej opieki i programu turnusu dostosowanego do ich potrzeb i możliwości. Oto przegląd popularnych typów turnusów.
Turnusy stacjonarne i dzienne
Wybieramy tu, czy chcemy przebywać przez cały czas na terenie ośrodka (opcja dobra dla osób o ograniczonej mobilności), który organizuje dany turnus, czy wolimy nocować we własnym domu (sprawdza się dla tych, którzy są w miarę samodzielni).
Lecznicze i profilaktyczne
Jeśli na turnus wybiera się osoba z pewnymi dysfunkcjami atrakcyjna będzie dla niej możliwość popracowania nad kondycją w czasie takiego pobytu. Wtedy warto wybrać turnus rehabilitacyjny na przykład o profilu neurologicznym lub powypadkowym lub ukierunkowany na leczenie nieotrzymania moczu. Jeśli natomiast szukamy czegoś dla seniorów, którzy chcieliby nie tyle kontynuować leczenie, ile spędzić czas z korzyścią dla siebie, spodoba nam się oferta turnusów typu profilaktycznego – na przykład profilaktyka upadków czy aktywny senior.
Tylko dla seniorów
Osoby starsze są specyficzną i wymagającą grupą osób udających się na turnusy. Ich sprawność jest często na tyle obniżona, że wymagają oni pomocy i pielęgnacji. Im właśnie dedykowane są turnusy geriatryczne.
Dla tych, którzy chcą odpocząć
Ciekawa opcją spędzania czasu niezależnie od wieku są turnusy antystresowe. Ich program skomponowany jest tak, by odciążał układ nerwowy i sensorykę nadwyrężoną oddziaływaniami cywilizacyjnymi, na przykład związanymi z pracą i przewlekłym stresem.
Zwróć uwagę na program
Zależnie od tego, co chcemy osiągnąć, wybierając się na turnus, wybierzmy taki, który oferuje nam dużą różnorodność w zakresie leczenia lub spędzania czasu wolnego. Pomocne będą z pewnością specjalistyczne zajęcia fizjoterapeutyczne. By dowiedzieć się więcej na ten temat, warto przeczytać na naszym blogu inne artykuły: Metody fizjoterapii: krótki przegląd, W czym pomoże ci fizykoterapia, Przegląd metod rehabilitacji kręgosłupa.
Równie ważne jednak będą zajęcia ze sfery społecznej: terapia zajęciowa, seanse w grocie solnej z muzykoterapią czy koloroterapią. Turnusy organizowane są też po to, by ich uczestnicy mogli rozwijać się poznawczo i osobowościowo, czemu sprzyja lokalizacja placówki, do której się udamy.
Dodatkowe profity
Podsumowując, należy podkreślić to, że udział w turnusach powinien być traktowany raczej jako przygoda, a nie przykry obowiązek. Dzięki takiemu podejściu mamy szansę przeżyć na turnusie – niezależnie od jego typu – niezapomniane chwile i poznać fantastycznych ludzi.