Rehabilitacja powypadkowa odbywać się może poza kolejkami NFZ. Z tego artykułu dowiesz się, jak zorganizować rehabilitację dla osoby poszkodowanej w wypadku.
Wypadek i co dalej?
Wypadki zdarzają się w różnych sytuacjach. Z naszych doświadczeń wynika, że rehabilitacji najczęściej wymagają osoby, które uczestniczyły w wypadkach komunikacyjnych, doznały urazu, upadając na śliskim chodniku lub wykonując prace rolnicze. W takich sytuacjach obrażenia często powodują unieruchomienie i hospitalizację, wyłączają z życia zawodowego, ponieważ prowadzą do ograniczenia mobilności. Skutkom wypadków przeciwdziała rehabilitacja – tym skuteczniej, im wcześniej zostaje podjęta. Niestety dostęp do świadczeń rehabilitacyjnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest ograniczony ilościowo i często odsunięty w czasie. Nie jest to jednak jedyna droga, by poprawić sytuację.
Rehabilitacja powypadkowa: kwestie formalne związane z ubezpieczeniami
Jeśli doszło do wypadku, w wyniku którego wymagamy rehabilitacji, możemy skorzystać z możliwości, które daje w tym zakresie ubezpieczenie – własne ubezpieczenie medyczne lub ubezpieczenie sprawcy. Jak się do tego zabrać?
- Rehabilitacja powypadkowa z ubezpieczenia medycznego – jeśli mieliśmy wykupione takie ubezpieczenie, wystarczy, że skontaktujemy się z infolinią naszego ubezpieczyciela. Ustalamy z konsultantem optymalny dla nas sposób postępowania i wybieramy współpracującą z firmą ubezpieczeniową placówkę, w której chcemy się rehabilitować.
- Rehabilitacja powypadkowa z ubezpieczenia sprawcy – jeśli sprawca wypadku miał wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, rehabilitacja odbywać się będzie na jego koszt.
W obu sytuacjach świadczenia rehabilitacyjne i medyczne, których wymaga poszkodowany w wypadku, wykonywane są bezpłatnie – rozliczenie odbywa się bezpośrednio między ubezpieczycielem a placówką rehabilitacyjną, z którą ma on podpisaną umowę.
W zależności od zakresu ubezpieczenia, firma może także ponieść koszty przewozu poszkodowanego do ośrodka, a w uzasadnionych przypadkach także zakwaterowania osoby towarzyszącej.
Rehabilitacja powypadkowa: prywatnie
W sytuacji, kiedy nie mieliśmy ubezpieczenia medycznego, a sprawca nie posiadał OC lub nie jest znany, możemy skorzystać z oferty prywatnych placówek rehabilitacyjnych – tych w najbliższej okolicy lub specjalizujących się w rehabilitowaniu konkretnych przypadków. Wybór jest tu nieograniczony, możemy kierować się własnymi preferencjami. Ważne z punktu widzenia osoby poszkodowanej jest to, że w niepublicznych placówkach nie obowiązują kolejki i w zasadzie przyjęcia odbywają się z dnia na dzień. Oznacza to, że proces rehabilitacyjny rozpoczyna się szybko, co zwiększa jego skuteczność i skraca okres niezdolności do pracy i wykonywania codziennych obowiązków rodzinnych czy społecznych.
Jak w praktyce wygląda rehabilitacja po wypadku
Rehabilitacja powypadkowa jest procesem intensywnego oddziaływania terapeutycznego, którego celem jest przywrócenie organizmu do stanu sprzed wypadku lub przynajmniej przywrócenie sprawności umożliwiającej samodzielność. Wynika z tego, że rehabilitacja powypadkowa musi być:
- kompleksowa, co oznacza, że – w zależności od wskazań klinicznych – obejmować może pomoc lekarza neurologa, ortopedy, specjalisty rehabilitacji, fizjoterapeuty, psychologa czy logopedy;
- indywidualnie zaplanowana – czyli dostosowana do rodzaju obrażeń i ich skutków, a także do stanu organizmu poszkodowanego.
By dowiedzieć się więcej, przeczytaj na naszym blogu: Metody fizjoterapii: krótki przegląd, Przegląd metod rehabilitacji kręgosłupa.