Na polskich drogach coraz częściej dochodzi do wypadków samochodowych. Nawet drobna i z pozoru niegroźna stłuczka może sprawić, że będziemy potrzebowali rehabilitacji powypadkowej w celu zminimalizowania doznanego uszczerbku na zdrowiu.
Rehabilitacja powypadkowa w MD Care
W wyniku wypadku może dojść do nadwyrężenia kręgów szyjnych oraz kręgosłupa, dlatego zawsze warto wykonać badania, które pozwolą oszacować stan naszego zdrowia. Jeśli okaże się, że doszło do nawet niewielkich uszkodzeń, należy udać się do centrum rehabilitacyjnego w celu konsultacji i ewentualnego skorzystania z dedykowanych zabiegów.
Konsekwencją wypadku samochodowego mogą być urazy, które wymagają natychmiastowego wdrożenia programu medycznego związanego z leczeniem kręgosłupa.
Zabiegi, które wykonuje się w celu przywrócenia do pełnej sprawności, polegają przede wszystkim na:
- terapii manualnej;
- metodach fizjoterapeutycznych, tj. PNF, NDT-Bobath, itp.;
- treningu funkcjonalnym;
- prądach oraz metodach z wykorzystaniem ciepła i zimna;
- ćwiczeniach na nowoczesnych sprzętach.
To, jakie metody zostaną uwzględnione podczas rehabilitacji powypadkowej, zależy przede wszystkim na stanie naszego zdrowia, konkretnych urazach oraz wcześniejszych przebytych chorobach , dlatego zawsze należy powiadomić lekarzy o wszystkich istotnych kwestiach związanych z przyjmowanymi lekami oraz schorzeniami. Indywidualne podejście do pacjenta sprawia, że chory otrzymuje pakiet kompleksowych działań mających na celu przywrócenie mu sprawności fizycznej.
Istota współpracy pacjenta z lekarzem
Podczas leczenia bardzo ważna jest współpraca pacjenta z lekarzami, dlatego najlepsze centra zdrowia oferują dodatkowe wsparcie psychologiczne. Jest to bardzo ważne, ponieważ motywacja pacjenta i jego wiara w możliwość odzyskania całkowitej sprawności znacznie podnosi szansę na pozytywny przebieg terapii. Dodatkowo, zapewnienie przyjaznej atmosfery w ośrodku ma znaczący wpływ na samopoczucie chorego. Uszkodzenia, zwłaszcza takie, które w pewien sposób wyłączają chorego z samodzielnego życia, są bardzo stresujące i mogą doprowadzić do pojawienia się depresji, dlatego tak ważna jest opieka psychologiczna oraz wsparcie bliskich.
W przypadku większych uszkodzeń oraz niepełnosprawności, wykonywane zabiegi mają na celu zadbanie o dobrą kondycję psychofizyczną pacjenta. Przy odpowiednim podejściu oraz umiejętności motywowania do ćwiczeń i walki o zdrowie, można osiągnąć bardzo dobre efekty, które będą miały wpływ na dalsze leczenie i stan psychiczny chorego. Pamiętajmy również, że najlepsze rezultaty związane z rehabilitacją powypadkową są zależne od tego, jak wcześnie rozpoczniemy leczenie.
Wsparcie rodziny i bliskich
Bardzo ważne w procesie leczenia osoby niepełnosprawnej lub ograniczonej ruchowo jest wsparcie osób bliskich. Często okazuje się, że codzienna rozmowa (nawet telefoniczna), może mieć znaczący wpływ na kondycję psychiczną chorego. Pamiętajmy, że posiadanie tzw. “celu” przez pacjenta działa motywująco i zapobiega sytuacjom, w których niepełnosprawny nie widzi sensu kontynuowania terapii.
Sygnały, które powinny wzbudzić nasz niepokój to m.in.:
- zobojętnienie (choremu przestaje zależeć na codziennych ćwiczeniach, nie jest zainteresowany dotychczasowymi postępami w leczeniu);
- stany lękowe (np. niewyjaśniony niepokój lub strach przed wykonywaniem niektórych ćwiczeń lub próbami samodzielnego chodzenia);
- agresja (żal, z którym zmaga się osoba, która straciła możliwość samodzielnego chodzenia może sprawić, że pacjent zacznie zachowywać się agresywnie w stosunku do terapeutów lub osób bliskich. Jest to często naturalne zachowanie, które ma związek z dużym rozgoryczeniem oraz bezsilnością).
Czasami zachowanie osoby, która utraciła sprawność fizyczną może być dla jego rodziny bardzo przykre, jednak należy pamiętać, że nie jest to wynik złej woli. Utrata możliwości poruszania się jest niezwykle trudna i traumatyczna, dlatego powinniśmy nauczyć się odpowiedniego reagowania. W takich sytuacjach, oprócz rehabilitacji powypadkowej, zalecana jest wspólna terapia psychologiczna, która pomoże całej rodzinie poradzić sobie ze stresem oraz znaleźć nową płaszczyznę porozumienia.