Wielu z nas decyduje się na oddanie rodziców pod opiekę zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, gdzie wyspecjalizowany personel zadba o ich zdrowie i pomoże w wykonywaniu codziennych obowiązków. Dzieje się tak, ponieważ nie zawsze mamy możliwości zaopiekowania się seniorami rodziny, ale zależy nam na ich szczęściu.
Wybór zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego
Oddając rodziców do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego często zadajemy sobie pytanie, czy personel tam pracujący odpowiednio się nimi zajmie. Nie ma nic dziwnego w tych obawach, ponieważ zależy nam na tym, aby nasi bliscy mogli godnie żyć, a dodatkowo mieli zapewnioną całodobową opiekę.
Znalezienie odpowiedniego miejsca, które wzbudzi nasze zaufanie oraz będzie atrakcyjne dla naszych rodziców jest podstawową kwestią, dlatego ważne jest, aby dokładnie sprawdzić ofertę centrów zdrowia i wybrać najlepszy ośrodek. Podstawowymi kryteriami podczas poszukiwań powinny być:
- opinia dotycząca ośrodka – w czasach, kiedy niemal wszystko możemy znaleźć w Internecie pozwalają nam szybko zweryfikować informacje umieszczone na stronie z rzeczywistością i oceną innych kuracjuszy bądź ich rodzin. Warto każdorazowo sprawdzać dane miejsce pod kątem zadowolenia innych pacjentów, ponieważ szczęście naszych bliskich zależy przede wszystkim od wiedzy, doświadczenia oraz empatii osób tam pracujących;
- wiarygodność – zakłady pielęgnacyjne powinny umieszczać informacje, które są zgodne z prawdą. Jeśli zauważymy, że cena za pobyt znacznie się różni od tej, która widnieje na stronie internetowej (tzw. “ukryte koszty”), powinniśmy porządnie się zastanowić nad wiarygodnością ośrodka;
- doświadczenie – wykwalifikowany personel potrafi błyskawicznie zareagować, jeśli dojdzie do niespodziewanych zdarzeń (np. zadławienia) oraz oferuje wysokie standardy w opiece nad osobami starszymi. Wiedza, którą posiada wyspecjalizowana kadra jest znacząca nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla podopiecznych ośrodka.
Pacjenci zakładów pielęgnacyjnych bardzo szybko potrafią ocenić, czy opieka, którą otrzymują w ośrodku jest fachowa, dlatego nie powinniśmy narażać ich na niepotrzebny stres i rozczarowanie. Sytuacja, w której bliska nam osoba musi udać się do zewnętrznego ośrodka, może być dla niej bardzo niepokojąca, dlatego tak ważne jest, aby personel potrafił stworzyć przyjazną atmosferę dla wszystkich pacjentów.
Drugie życie seniora
Umiejętności personelu oraz fachowa pomoc lekarska w zakładach opiekuńczych sprawiają, że seniorzy bardzo chętnie przebywają w tego typu ośrodkach. Jest to nie tylko wynik wdrożonej pielęgnacji, ale również aspektów społecznych. Starsze osoby, wbrew pozorom, potrzebują kontaktów towarzyskich oraz możliwości nawiązywania nowych przyjaźni, ponieważ ma to znaczący wpływ na ich samopoczucie.
Najlepsze zakłady pielęgnacyjne, oprócz całodobowej opieki pielęgniarskiej, oferują swoim podopiecznym m.in.:
- terapię zajęciową;
- terapię logopedyczną;
- żywienie dojelitowe (jeśli jest taka potrzeba);
- diagnostykę;
- konsultacje lekarskie (w tym – jeśli zachodzi potrzeba – psychologiem i neurologiem);
- rehabilitację ogólną.
Choroby oraz problemy z ruchomością sprawiają, że seniorzy zaniedbują swoje relacje międzyludzkie i – w efekcie – pozostają osamotnieni w domach rodzinnych. Możliwość przebywania z innymi osobami, które również potrzebują pomocy, ma działanie motywujące. Wielu pacjentów zakładów opiekuńczo-pielęgnacyjnych relatywnie szybko uzyskuje odpowiednią sprawność i może wrócić do domu rodzinnego albo zapisać się na turnusy rehabilitacyjne, które również pomagają aktywnie żyć.