Udar mózgu niesie ze sobą zagrożenie utraty zdrowia i życia. Dlatego warto znać rodzaje udarów mózgu, pierwsze objawy, a także wiedzieć, jak wrócić do zdrowia po wyjściu ze szpitala. Sprawdź z nami, jak to wszystko wygląda i jakie zabiegi fizjoterapeutyczne pomogą szybciej wrócić do zdrowia.
Czym jest udar mózgu?
Udar mózgu, nazywany incydentem naczyniowym to zespół objawów neurologicznych, których przyczyną jest zaburzenie prawidłowego dopływu krwi do mózgu. W momencie udaru tętnica szyjna lub mała tętniczka wewnątrzkomórkowa zostaje zwężona, zamknięta lub pęka. Wyróżniamy udary niedokrwienne oraz krwotoczne.
Do udarów mózgu przyczyniają się choroby serca, w tym: wady zastawek, zaburzenia rytmu serca oraz ostry zawał serca. Powodują go również zmiany miażdżycowe, choroby krwi, nagłe spadki ciśnienia, zmiany zapalne naczyń, zakrzep zatok żylnych mózgu lub żył mózgowych, a także uszkodzenie ścian tętnic występujące samoistnie lub w wyniku urazów. Do udaru przyczynia się również, przedostanie się materiału zatorowego z układu żylnego.
Do grupy ryzyka zaliczamy osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, a także nadużywające alkoholu, palące papierosy, zmagające się z otyłością i wysokim poziomem cholesterolu.
Rodzaje udarów mózgu
- Udar niedokrwienny – spowodowany zamknięciem albo zwężeniem naczyń doprowadzających krew do mózgu, może być wywołany spowolnieniem dostarczania pływu mózgowego. Niewydolność krążenia może prowadzić do zawału tego organu, w wyniku czego osoba chora ma niedowład połowiczny, zaburzenia równowagi, mowy, nie potrafi wykonywać zwykłych ruchów, typu siadanie, wstanie, chodzenie.
- Udar krwotoczny – ten typ udaru występuje rzadziej. Tutaj dochodzi do rozerwania naczynia mózgowego, przez co krew dostaje się poza naczyniami do mózgowia. Ten typ udaru występuje nagle, zazwyczaj jest wynikiem choroby nadciśnieniowej. Podczas tego udaru występuje silny ból głowy z nudnościami i wymiotami, niedowład połowiczny oraz zaburzenia przytomności.
Dolegliwości osób po udarze
U osób po udarze napięcie mięśniowe jest nieprawidłowe. Pacjent ma problemy z utrzymaniem moczu, a także kału. Występują zaburzenia czucia, mowy, trudności w przełykaniu. Problemem staje się utrzymanie równowagi oraz koordynacja. Osoba po udarze często nie może wykonać zamyślonego ruchu, a także czasami nie rozpoznaje przedmiotów, mówi niewyraźnie lub w ogóle, nie rozumie wypowiadanych słów. Często powtarza ciągle tą samą odpowiedź.
Oby dwa rodzaje udarów mózgu wymagają rehabilitacji. Rehabilitacja poudarowa powinna zacząć się już w szpitalu. Tutaj konieczna jest fizjoterapia, terapia mowy, neuropsychologiczna i zajęciowa. Zajęć rehabilitacyjnych nie powinniśmy przerywać po wyjściu ze szpitala, należy uczestniczyć w nich jak najdłużej.
Jeśli chodzi o rodzaje zabiegów fizjoterapeutycznych w rehabilitacji po udarze, stosuje się:
- terapię metodą PNF,
- NDT-BOBATH,
- pionizację pacjenta.
Metoda PNF pobudza działanie układu nerwowo-mięśniowego. Stosowane techniki pobudzają mięśnie do pracy. Celem tej terapii jest aktywizacja grup mięśni, poprawienie stabilizacji ciała oraz koordynacji ruchowej.
Metoda NDT-BOBATH ma na celu powstrzymanie patologicznych odruchów powstałych poprzez uszkodzenia w mózgu, a także uregulowanie napięcia mięśniowego oraz utrzymywanie prawidłowej reakcji postawy.
Pionizacja pacjenta polega na wzmocnieniu mięśni odpowiedzialnych za utrzymywanie odpowiednich pozycji ciała. Najpierw pacjent uczy się na nowo obracać się na boki, samodzielnie przechodzić do siadu płaskiego, później jest nauka siadania ze spuszczonymi nogami, wstawanie, stanie przy pomocy terapeuty, a głównym celem rehabilitacji po udarze mózgu jest samodzielne utrzymanie równowagi.
Jeżeli szukasz specjalistycznej pomocy w postaci zabiegów fizjoterapeutycznych dla osób po udarze mózgu, zgłoś się do NZOZ “MD CARE”. Odpowiemy na wszystkie pytania, mamy indywidualne podejście do pacjenta. Zapraszamy do kontaktu.