Rehabilitacja po wylewie jest procesem długotrwałym, trwającym przez kilka miesięcy. Pierwszy etap tego procesu omawiamy w artykule Wczesna rehabilitacja neurologiczna: jak to wygląda w praktyce. Obecnie poza klasyczną i specjalistyczną fizjoterapią, wiele ośrodków proponuje pacjentom w ramach rehabilitacji neurologicznej terapię z użyciem innowacyjnego sprzętu, którego działanie bazuje na mechanizmie neuroplastyczności mózgu.
Metody instrumentalne w rehabilitacji neurologicznej
Rozwój techniki umożliwił wprowadzenie do rehabilitacji neurologicznej urządzeń, które w części przynajmniej przejmują dotychczasową funkcję terapeuty i pozwalają na uzyskanie poprawy czynnościowej u pacjentów z niesprawnościami o różnej etiologii – neurologicznej, ortopedycznej, bólowej.
Efekty wykorzystania instrumentalnych metod rehabilitowania pacjentów neurologicznych po wylewie
- Platformy typu dynamometrycznego, hydraulicznego, tensometrycznego – pozwalają na symetryczne obciążanie kończyn dolnych u chorych z niedowładami połowicznymi różnego pochodzenia i ćwiczenie równowagi,
- EMG Biofeedback – dają możliwość wykorzystania sprzężenia zwrotnego, by zintensyfikować bodźcowanie mózgu za pomocą sygnałów płynących ze zmysłów: czucia, wzroku, słuchu, czego efektem będzie wyuczenie kontroli rozluźniania spastycznych mięśni.
Urządzenia tego typu są skomputeryzowane. Praca z nimi często przypomina zabawę czy grę, dzięki czemu jest przyjemna i dobrze tolerowana przez pacjentów. Dodatkowo oprogramowanie komputerowe umożliwia zapis efektów i późniejsze porównanie wyników, co jest istotne i dla pacjenta, który widzi efekty swoich działań, i dla terapeuty, który na tej podstawie może modyfikować program terapii, dostosowując go do zmieniających się możliwości chorego.
Instrumenty wykorzystywane w masażu
W klasycznym masażu wykorzystywane są dłonie terapeuty. Dziś jednak doskonałe efekty przynosi zastosowanie masaży:
- wirowych,
- podwodnych,
- pneumatycznych.
Działają one na trofikę tkanek i miejscowe krążenie krwi i chłonki. Ich przesunięcia w kierunku serca, do których dochodzi w wyniku masażu, odpowiadają za likwidację obrzęków i zastojów. Jest to szczególnie istotne u pacjentów, którzy wymagają profilaktyki powikłań zatorowości płucnej i w obrębie układu żylnego, wspierającej farmakoterapię.
Ponadto masaże normalizują napięcie mięśniowe, co doceniają chorzy ze spastycznością po wylewie.
Korzyści z łączenia różnych metod rehabilitacyjnych w terapii pacjentów po wylewach
Specjaliści są zgodni, że tylko kompleksowo zaplanowany proces usprawniania może przywrócić zdrowie osobom, które przeszły wylew. Warto korzystać ze wszystkich możliwości, które daje dzisiejsza medycyna, by wspierały odzyskiwanie sił i sprawności, i pamiętać o 5 zasadach rehabilitacji neurologicznej, które opisaliśmy w innym miejscu na naszym blogu.
Octa Gym – przyszłość rehabilitacji poudarowej
Ćwiczenia po udarze mózgu są podstawową formą niwelowania deficytów neurologicznych, które powstały w czasie epizodu mózgowo-naczyniowego. W innych artykułach na naszym blogu pisaliśmy o tym, jak są one prowadzone w pierwszej fazie (Wczesna rehabilitacja neurologiczna: jak to wygląda w praktyce), co obejmują (Podstawowe ćwiczenia po udarze mózgu), a także wspomnieliśmy o sposobach wykorzystania innowacji technicznych w terapii (Rehabilitacja po wylewie: metody instrumentalne). W tym tekście opowiadamy o innowacyjnym urządzeniu OctaGym, które zyskało ogromną sympatię pacjentów poudarowych.
Jak urządzenie OctaGym skradło serca pacjentów, którzy przeszli udar i ich rehabilitantów
OctaGym jest systemem składającym się z dwóch osi, których położenie względem siebie jest regulowane w zakresie, w którym umożliwia stworzenie ponad 200 pozycji ćwiczeniowych. Urządzenie to wspiera codzienną pracę rehabilitantów, rozszerzając zakres ich pracy z chorym.
Oto, co w OctaGym doceniają pacjenci:
- bezpieczna pozycja ćwiczeń,
- różnorodność wykonywanych ruchów,
- możliwość odciążenia niesprawnych kończyn dolnych.
To z kolei chwalą sobie terapeuci:
- stały kontakt z pacjentem,
- możliwość wykorzystania obu dłoni w pracy,
- możliwość wykorzystania dodatkowych sprzętów rehabilitacyjnych, jak piłki czy taśmy.
Tym, co zdecydowało o sukcesie tej metody pacy terapeutycznej jest możność dopasowania jej do stylu pracy rehabilitanta i potrzeba osoby, z którą ćwiczy.
Maksymalnie zindywidualizowane ćwiczenia po udarze s a podstawą rehabilitacji neurologicznej
Ponieważ udary obejmują różne miejsca w mózgu, ich skutki są zróżnicowane. Można powiedzieć, że nie ma dwóch takich samych pacjentów poudarowych. A jednak fizjologiczny mechanizm, który wykorzystujemy, by im pomagać jest ten sam – to plastyczność mózgu, przez którą rozumiemy jego zdolność do wytwarzania nowych połączeń neuronalnych, które zastępują i przejmują funkcje tych uszkodzonych. Jeśli więc terapeuta rozpozna deficyty pacjenta, może zaprojektować trapię tak, by pozwoliła na ich maksymalne odtworzenie.
OctaGym: rewolucja w rehabilitacji i w życiu
Wielu pacjentów zwraca uwagę na to, że wykorzystanie OctaGym sprawa, że terapia jest dla nich interesującym wyzwaniem podobnym do zabawy, a nie ciężką pracą, z którą zwykło się kojarzyć usprawnianie. Wyobraźmy sobie tylko, że możemy ćwiczyć i stojąc na nogach i w pozycji do góry nogami i to sposób, który nie tylko jest bezpieczny, ale także zupełnie komfortowy i służy zdrowiu. Układ mięśniowo-szkieletowy człowieka ma ogromne możliwości, które możemy odkrywać właśnie dzięki OctaGym.