Udary są jedną z najczęstszych przyczyn niesprawności, która kwalifikowana jest do leczenia rehabilitacyjnego w szpitalu w fazie wczesnej, a później w warunkach stacjonarnych w przygotowanych do tego ośrodkach. Na ogół z chorobą bliskiej osoby wiąże się wiele emocji, które utrudniają zapanowanie nad nową sytuacją. W tym poradniku zamieszczamy informacje potrzebne do tego, by zrozumieć potrzeby, wymagania terapeutyczne i zaplanować rehabilitację osoby po udarze w efektywny sposób.
Istota rehabilitacji w ośrodkach dla pacjentów po udarach
Optymalnie zorganizowana rehabilitacja neurologiczna prowadzona jest przez zespół współpracujących ze sobą specjalistów. Na ich czele stoi lekarz prowadzący, specjalizujący się w rehabilitacji medycznej. W planowaniu i prowadzeniu leczenia biorą udział: fizjoterapeuta, psycholog lub neuropsycholog, logopeda lub neurologopedia, terapeuta zajęciowy, a także pielęgniarki. Jeśli stan pacjenta tego wymaga, jest on konsultowany przez innych specjalistów – internistę, neurologa, kardiologa czy diabetologa. Tak szeroko zakrojone działania lecznicze mogą być prowadzone w ośrodkach o profilu rehabilitacji neurologicznej, a także w takich, które oferują udział w specjalistycznych turnusach rehabilitacyjnych dla grup pacjentów o zbliżonych deficytach – piszemy o tym w artykule Turnusy rehabilitacyjne: jakie i dla kogo.
Co trzeba wiedzieć o planowaniu rehabilitacji po udarze
Przygotowaliśmy cykl publikacji, dzięki którym zainteresowani tą tematyką będą mogli zdobyć, usystematyzować i poszerzyć wiedzę.
- Udar mózgu: leczenie i perspektywy powrotu do sprawności – z tego tekstu dowiesz się, co to jest udar i co dzieje się z osobą, która go przeszła.
- Podstawowe ćwiczenia po udarze mózgu – tu natomiast piszemy o tym, co i jak ćwiczyć, by wracać do sił.
- Rehabilitacja po wylewie: metody instrumentalne – z tego wpisu dowiesz się, co poza klasyczną fizjoterapią pomaga pacjentom poudarowym, jaki innowacyjny sprzęt stosowany jest w specjalistycznych ośrodkach leczących chorych po epizodach mózgowo-naczyniowych.
- OctaGym – przyszłość rehabilitacji poudarowej – z kolei w tym artykule poznasz urządzenie, które zrewolucjonizowało rehabilitację.
Ponadto w innych miejscach na naszym blogu znajdziesz dodatkowe informacje o przebiegu rehabilitacji:
- 5 zasad rehabilitacji neurologicznej,
- Metody fizjoterapii: krótki przegląd,
- W czym pomoże ci fizykoterapia.
Wiedza ta obejmuje specyfikę rehabilitacji w ośrodku i warunkach domowych.
Już wiesz, jak pomóc
Z tą wiedzą będziesz mógł zaplanować i czuwać nad przebiegiem leczenia osoby po udarze tak, by w maksymalny sposób poprawiała jakość życia.