Zabieg artroskopii kolana jest wykonywany w przypadku różnych nieprawidłowości w obrębie stawu kolanowego, a także przy jego zwyrodnieniach czy innych chorobach. Jednak tak jak w przypadku każdych zabiegów, jest to ingerencja w organizm. Rehabilitacja po artroskopii kolana jest konieczna, w celu przywrócenia poprawnego działania kolana.
Artroskopia – jak wygląda zabieg
Zabieg artroskopii diagnostycznej pomaga ocenić struktury wewnątrz stawu kolanowego, co pozwala na dobranie odpowiedniego leczenia lub podjęcie od razu operacji zwalczającej dane schorzenie. Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu przewodowym, co oznacza znieczulenie od pasa w dół. W przypadku dzieci stosowane jest znieczulenie ogólne.
Podczas zabiegu są wykonywane małe nacięcia, poprzez które wprowadza się artroskop, dren do odsysania zbierającej się krwi oraz wężyk doprowadzający chlorek sodu, który ułatwia monitorowanie wnętrza stawu. Po obejrzeniu i wykonaniu ewentualnych zabiegów naprawczych, wszelkie nacięcia są zszywane pojedynczymi szwami. W celu wykonania takiego zabiegu konieczny jest przynajmniej 2-dniowy pobyt w szpitalu.
Wskazania do zabiegu
Najczęściej artroskopię kolana wykonuje się w przypadku urazów kolana, przy problemach ze stabilnością stawu, reumatoidalnym zapaleniu stawów, bólów występujących bez wyjaśnionej przyczyny, obecności różnych ciał obcych w stawie kolanowym lub w przypadku nowotworów. Zabieg ten jest konieczny również przy naprawieniu łąkotki, przeszczepieniu chrząstki stawowej, zabiegach związanych z więzadłami wewnętrznymi kolana oraz przy innych chorobach. Co ważne, zabieg ten może być wykonany w ramach NFZ, jednak w tym przypadku trzeba czekać w kolejce.
Rehabilitacja po artroskopii kolana poza szpitalem?
Artroskopia kolana nie jest zabiegiem o dużym stopniu inwazyjności. Tutaj nie ma konieczności hospitalizacji, dzięki czemu pacjent zostaje szybko zwolniony do domu. Ryzyko wystąpienia powikłań jest minimalne. Jednak aby kolano szybko się goiło, a artroskopia przyniosła pożądane efekty, należy odpowiednio dbać o kolano po wykonanym zabiegu. Konieczne jest ścisłe trzymanie się zaleceń lekarza. Po zabiegu kolano musi być maksymalnie odciążone. Po artroskopii poruszamy się przy pomocy kul. Obciążanie stawu kolanowego może spowodować rozerwanie szwów. Rehabilitację kolana można rozpocząć już 12 lub 24 godziny po wykonanym zabiegu. Powinna być prowadzona przez fizjoterapeutę.
Rehabilitacja po artroskopii kolana trwa zazwyczaj od 15 dni do nawet trzech miesięcy, długość jej trwania jest uzależniona od konkretnego pacjenta. Ćwiczenia z fizjoterapeutą powinny być wykonywane minimum 2 razy w tygodniu, można częściej. W rehabilitacji stawu kolanowego ważne jest szybkie rozpoczęcie ćwiczeń. Z ćwiczeniami pod okiem fizjoterapeuty nie można zwlekać, ponieważ za powrót do zdrowego funkcjonowania stawu odpowiada pierwsze 4 tygodnie od zabiegu. Zabiegi pod okiem fizjoterapeuty pozwalają odbudować staw kolanowy.
W pierwszej kolejności ćwiczymy mięśnie łydek, a także mięsień czworogłowy. Rehabilitacja jest wykonywana w pozycji leżącej z unoszeniem kończyn. Wzmocnienie mięśni jest niezwykle ważne, ponieważ to one amortyzują i wspierają staw kolanowy, dzięki czemu kolano może z czasem wrócić do formy.
Przy rehabilitacji po artroskopii kolana konieczne jest indywidualne podejście do pacjenta i odpowiedni dobór ćwiczeń. Niezwykle ważne jest także pozytywne nastawienie pacjenta do ćwiczeń i wytrwałość. Tylko dzięki dużemu samozaparciu i regularnej rehabilitacji, kolano ma szansę na powrót do pełnej sprawności.