Rehabilitacja neurologiczna powinna być rozpoczęta już po pierwszym dniu wystąpienia problemów neurologicznych, spowodowanych urazami lub ostrymi chorobami. Jest to najważniejszy dział rehabilitacji, który pełni największą rolę w powrocie do pełnego zdrowia. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć.
Na czym polega rehabilitacja neurologiczna?
Głównym celem tego rodzaju rehabilitacji jest doprowadzenie pacjentów do sprawności lub ich 100% wyleczenie. Dzięki temu pacjenci mogą odzyskać zdolność do wykonywania pracy, a co za tym idzie, mają możliwość zarabiania własnych pieniędzy i aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym. W przypadku rehabilitacji neurologicznej czas odgrywa główną rolę. Aby leczenie przyniosło pozytywne skutki, powinno być rozpoczęte zaraz po urazie, czy na samym początku wystąpienia choroby obciążającej układ nerwowy.
W jakich przypadkach jest stosowana?
Rehabilitacja neurologiczna jest stosowana w celu odzyskania sprawności po urazach czaszkowo-mózgowych, czy po uszkodzeniu rdzenia kręgowego. Jest niezbędna w przypadku wsparcia osób chorujących na stwardnienie zanikowe boczne, stwardnienie rozsiane, przy chorobie Parkinsona, Alzheimera, a także przy chorobach nerwów obwodowych. Rehabilitacja neurologiczna wspiera pacjentów z różnymi niepełnosprawnościami. Jest konieczna przy powrocie do sprawności po operacjach neurochirurgicznych. Jednak trzeba pamiętać o tym, że każdy przypadek jest inny i przebieg procesu rehabilitacji oraz pojawienie się pierwszych efektów zależy od predyspozycji pacjenta, a także od jego pozytywnego nastawienia i chęci szybkiego powrotu do zdrowia.
Najnowsze metody – przegląd
W rehabilitacji neurologicznej stosowane są różne ćwiczenia w pozycji siedzącej, leżącej lub stojącej, których zadaniem jest poprawa siły mięśni, koordynacji ruchowej. Przy tego rodzaju rehabilitacji stosuje się również reedukację chodu, terapię fizykalną, poprawę motoryki twarzy, ust i języka i wiele innych. Z bardziej nowoczesnych metod stosuje się PNF, NDT-Bobath, McKenzie, czy kinesiotaping.
- PNF – metodę tę stosuje się głównie po urazach rdzenia kręgowego, czaszkowo-mózgowych, a także w rehabilitacji poudarowej. Jest wsparciem podczas walki z chorobą Parkinsona, przy stwardnieniu rozsianym, zanikowym bocznym. Przydatna przy dystrofiach mięśniowych, skoliozie, wadach postawy, polineuropatii, czy po operacjach kolana, biodra i w wielu innych przypadkach. To seria zabiegów, gdzie pacjent wykorzystuje do pracy silne odcinki ciała oraz swoje umiejętności. Terapia tą metodą jest bezbolesna i skuteczna.
- NDT-Bobath – stosowana u pacjentów po udarach mózgu, a także po urazach czaszkowo-mózgowych. Tutaj najważniejsze jest uzyskanie odpowiedniego napięcia mięśni. Pobudzane do pracy są mięśnie odpowiadające za postawę i ruch. Dzięki odpowiednim zabiegom możliwe jest wyhamowanie nieprawidłowych reakcji. Aby terapia przyniosła pozytywny skutek, konieczne jest współdziałanie rodziny, logopedy, lekarza, psychologa oraz oczywiście fizjoterapeuty.
- McKenzie – jest to metoda przeznaczona dla osób po mechanicznych uszkodzeniach kręgosłupa, np. przy rwie kulszowej, dyskopatii, po wypadkach komunikacyjnych, urazach kończyn, operacjach kręgosłupa i wielu innych. Jest niezwykle przydatna przy bólach kręgosłupa. Po wywiadzie pacjenta z lekarzem lub fizjoterapeutą dobiera się odpowiedni zestaw ćwiczeń, który pacjent wykonuje samodzielnie pod okiem fizjoterapeuty. Terapia pomaga w pozbyciu się schorzenia i uczy pacjenta, jak dbać o kręgosłup, aby w przyszłości nie mieć z nim problemów.
- Kinesiotaping – nazywane również plastrowaniem. To oklejenie partii ciała specjalnymi plastrami, które są rozciągliwe, nie krępują ruchów. Utrzymują się one na skórze przez kilka dni. Dzięki zastosowaniu plastrów możliwe jest zmniejszenie bólu, szybsze gojenie się, zmniejszenie obrzęku, korekcji ustawienia stawów, zmniejszenie napięcia mięśni, czy zwiększenie stabilizacji. Dzięki temu możliwe jest poprawienie krążenia krwi w danym miejscu i zmniejszeni obrzęku. Są stosowane najczęściej w przypadku dysfunkcji w układzie mięśniowo-stawowym.
Jeżeli szukasz miejsca, w którym Ty lub ktoś z Twoich bliskich mógłby skorzystać z nowoczesnych metod rehabilitacji neurologicznej, dobranych pod kątem indywidualnych potrzeb, zapraszamy do MD Care. U nas znajdą Państwo specjalistyczną poradnię, a także skorzystają z usług profesjonalnych fizjoterapeutów.