Z wiekiem często pojawiają się różne bóle kręgosłupa. Jednym z bardziej nieprzyjemnych jest ból w odcinku lędźwiowym, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Ulgę może przynieść nam odpowiednio dobrana rehabilitacja kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.
Przyczyny bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym
Zanim zabierzemy się za przeglądanie zabiegów rehabilitacji na kręgosłup, najpierw dowiedzmy się, co w naszym przypadku może powodować ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Ból w tym miejscu zazwyczaj pojawia się pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Przyczyną może być między innymi przeciążenie kręgosłupa, uraz, ucisk rdzenia kręgowego przez krążki międzykręgowe, zapalenia różnego pochodzenia, nowotwory, problemy neurogenne, infekcje.
Konkretny rodzaj bólu kręgosłupa pomoże rozpoznać nam lekarz. Z wizytą u specjalisty nie powinniśmy zbyt długo zwlekać, bo zbyt długi odpoczynek bez podjęcia rehabilitacji kręgosłupa może nam zaszkodzić. W niektórych przypadkach może być konieczne nawet leczenie operacyjne. Szczególnie przy przepuklinie kręgosłupa.
Zabiegi rehabilitacyjne kręgosłupa w odcinku lędźwiowym
Najprostszym sposobem rehabilitacji kręgosłupa są ćwiczenia wykonywane pod okiem rehabilitanta. Wśród nich znajduje się trening na rowerku stacjonarnym, ćwiczenia gimnastyczne czy ćwiczenia na piłce. Co ważne, tego rodzaju gimnastyka nie przynosi uczucia zmęczenia. W rehabilitacji odcinka lędźwiowego pomagają również masaże, które rozluźniają spięte mięśnie i pozwalają pozbyć się zbędnego napięcia.
Ciekawym sposobem rehabilitacji kręgosłupa jest fizykoterapia. Tutaj mamy szereg różnych rozwiązań, między innymi ultradźwięki, elektroterapię, krioterapię, pole magnetyczne czy laser. Te zabiegi rehabilitacji kręgosłupa mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Warto przyjrzeć się trochę bliżej elektroterapii. W tym przypadku do skóry przyczepione są specjalne elektrody, przez nie jest dostarczany prąd o wysokim albo średnim napięciu. Metodę tę stosuje się w sytuacjach leczenia przewlekłych bóli kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Dzięki elektroterapii mięśnie są pobudzone i lepiej ukrwione. Ponadto, po zabiegu mięśnie są rozluźnione, a w organizmie wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Zabieg ten nie jest stosowany w przypadku osób z zaburzeniami rytmu serca, czy wszczepionym rozrusznikiem.
Profilaktyka i zapobieganie występowaniu bólu kręgosłupa
Kręgosłup mamy jeden i trzeba o niego szczególnie dbać. Ważne jest, aby nie przeciążać kręgosłupa dźwiganiem ciężarów. Istotna jest także odpowiednia dawka ruchu i gimnastyka. Ćwiczenia wzmocnią mięśnie międzyżebrowe i umożliwią łatwiejsze utrzymanie wyprostowanej sylwetki, dzięki czemu zapobiegniemy bólom kręgosłupa. Oprócz tego ważna jest edukacja – podczas zajęć z fizjoterapeutą dowiemy się, w jaki sposób siadać, podnosić różne przedmioty, aby kręgosłup nie bolał.
Jeżeli czujesz, że często boli cię kręgosłup i zastanawiasz się nad podjęciem rehabilitacji, nie czekaj. Odwiedź swojego lekarza, ten pomoże rozpoznać przyczynę i jeżeli ból będzie można usunąć przy pomocy zabiegów rehabilitacyjnych, z pewnością otrzymasz odpowiednie skierowanie.