Kręgosłup jest podporą całego organizmu, a dodatkowo chroni rdzeń kręgowy. Niestety dolegliwości z nim związane są bardzo bolesne i kosztowne. O tym, jak ważna jest wczesna rehabilitacja kręgosłupa, najczęściej uświadamiamy sobie w momencie, kiedy towarzyszy nam silny ból promieniujący.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Prastare powiedzenie, którego źródła dopatrywać się można w przysiędze Hipokratesa głosi, że “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Niestety często zapominamy o tym, szczególnie gdy pojawiający się ból kręgosłupa ma charakter tymczasowy i mija zaraz po zażyciu leku przeciwbólowego. Jednak powinniśmy pamiętać, że bolesność, której nie można racjonalnie wytłumaczyć (np. przeciążeniem), może być objawem poważnych schorzeń, które (nieleczone) mogą być poważnym zagrożeniem dla naszej sprawności fizycznej. Jak zatem dbać o swój kręgosłup, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i uniknąć przykrych dolegliwości w późniejszych latach?
Najważniejsze w zdrowiu kręgosłupa jest profilaktyka i poprawna postawa. Wiele schorzeń ma związek z garbieniem, które “rozleniwia” mięśnie przykręgosłupowe sprawiając, że z wiekiem coraz trudniej jest się nauczyć, aby chodzić zgodnie z zaleceniami ortopedów. Jeśli mamy tendencję do przyjmowania złej postawy i zaczynamy odczuwać dyskomfort w okolicach łopatek, jest to sygnał, którego nie powinniśmy lekceważyć. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta rehabilitacja kręgosłupa sprawia, że dotychczasowe zmiany zwyrodnieniowe nie będą się pogłębiać, a w wielu przypadkach mogą się całkowicie cofnąć.
Znaczenie fizjoterapeuty podczas rehabilitacji kręgosłupa
W zależności od naszych dolegliwości, które towarzyszą nam w wyniku zmian zwyrodnieniowych, istotną rolę odgrywają zabiegi, które są prowadzone przez doświadczonego specjalistę. Mnogość schorzeń oraz ich przyczyny sprawiają, że proces ten może trwać nawet przez całe życie, jednak korzyści związane z wdrożeniem leczenia sprawiają, że dolegliwości bólowe mogą całkowicie zniknąć.
Szukając dobrego fizjoterapeuty warto zwrócić uwagę na jakość wykonywanych usług oraz opinie osób, które korzystały z rehabilitacji. Jest to niezwykle istotne, gdyż niewłaściwe leczenie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Znalezienie dobrego zakładu pielęgnacyjnego jest zatem pierwszym i decydującym czynnikiem w walce z przywróceniem zdrowia i komfortu życia.
Wybierając centrum zdrowia, warto zwrócić uwagę na:
- ilość personelu medycznego, który znajduje się każdego dnia – w ośrodkach medycznych nie mogą pojawić się “braki kadrowe”, ponieważ istnieje duże ryzyko, że zbyt mała ilość personelu nie będzie w stanie zająć się nami w odpowiedni sposób;
- doświadczenie personelu – wybierając lekarza zawsze powinniśmy kierować się jego wiedzą oraz umiejętnościami;
- kompleksowość – w wybranym zakładzie pielęgnacyjnym powinniśmy móc liczyć na kompleksowość usług. Każdy przypadek jest inny i każde schorzenie potrzebuje indywidualnego planu leczenia;
- wyposażenie – praca fizykoterapeuty to nie tylko masaże i terapie manualne. Bardzo ważne jest również, aby w wybranym ośrodku znalazły się nowoczesne sprzęty, które szybciej pomogą nam wrócić do zdrowia;
- wiarygodność – wybierając odpowiednie centrum leczenia, powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli coś wzbudza nasze podejrzenia (np. nieadekwatnie niskie ceny lub brak transparentności w dotychczasowych działaniach), powinniśmy rozejrzeć się za innym ośrodkiem.
Twoje dobro jest najważniejsze
Renomowane centra zdrowia są nastawione na dobro i komfort pacjenta, natomiast dobrze wyszkolona kadra, doskonale zdaje sobie sprawę z potrzeb osób, które korzystają z zabiegów. Wysoka jakość świadczonych usług powinna zatem nie tylko pomóc nam do możliwie jak najszybszego powrotu do zdrowia, ale również zadbać o naszą kondycję psychiczną. To właśnie kompleksowość oraz umiejętne podejście do każdego pacjenta sprawia, że rehabilitacja kręgosłupa będzie skuteczna i przeprowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów.