Coraz więcej osób skarży się na tzw. wypadnięcie dysku, czyli przepuklinę kręgosłupa. Leczenie oraz specjalistyczna rehabilitacja tego schorzenia jest jedynym sposobem na to, aby odzyskać dawną sprawność fizyczną oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe, które w niektórych przypadkach mogą być bardzo silne.
Objawy przepukliny kręgosłupa
Wiele osób zwleka z wizytą u lekarza jeśli dolegliwości bólowe są umiarkowane lub tylko tymczasowe. Jednak musimy pamiętać, że nieleczona przepuklina może (w nasilonym stadium) znacznie utrudnić poruszanie się. Pojawienie się tego schorzenia jest często kojarzone z siedzącym trybem życia (np. praca biurowa) oraz osiągnięciem wieku powyżej 45 lat, jednak w coraz częściej diagnozuje się ją u osób młodych. Warto pamiętać, że przepuklina kręgosłupa jest jednym z najczęstszych dolegliwości, z jakimi zgłaszają się pacjenci ośrodków fizjoterapeutycznych. Ma to szczególny związek z brakiem aktywności fizycznej. Jednak właściwie i szybko zdiagnozowana, może być skutecznie leczona, dzięki czemu możemy w miarę szybko zapomnieć o bólu.
Objawami przepukliny kręgosłupa są m.in.:
- silny lub umiarkowany ból w okolicach kręgosłupa lędźwiowego;
- promieniujący ból kończyn;
- rwa kulszowa;
- problemy z ruchomością (czasami nawet całkowite uniemożliwienie poruszania się);
- niedowłady kończyn;
- mrowienie;
- skurcze mięśni.
Lekceważenie pierwszych objawów przepukliny może całkowicie wpłynąć na nasze możliwości poruszania się, a dodatkowo nasilić dolegliwości bólowe. Jeśli zauważymy nawracające problemy w odcinku lędźwiowym, najlepszym sposobem jest konsultacja lekarska oraz wdrożenie leczenia.
Przepuklina kręgosłupa – leczenie
Jeśli cierpimy na przepuklinę kręgosłupa, leczenie powinno się rozpocząć możliwie jak najszybciej. Podstawą najczęściej są odpowiednie zabiegi, jednak zdarza się, że jedynym wyjściem jest operacja.
Do podstawowych metod leczenia zaliczamy:
- fizykoterapię;
- leczenie farmaceutyczne, czyli leki rozluźniające, przeciwzapalne i przeciwbólowe;
- przyjmowanie zastrzyków z kortyzonem;
- operację.
Zabieg chirurgiczny jest często ostatecznością w leczeniu przepukliny, jednak gdy inne metody zawodzą (np. poprzez zbyt późną diagnozę), wówczas to jedyna możliwość. Ingerencje chirurgiczne niosą za sobą ryzyko powikłań oraz konieczność późniejszego korzystania z zabiegów fizjoterapeutycznych, które pomogą powrócić nam do pełnej sprawności. Dodatkowo, w przypadku operacji, musimy się liczyć z rekonwalescencją, podczas której niewskazane jest zbytnie przeciążenie.
Bagatelizowanie objawów związanych z bólem kręgosłupa może doprowadzić nas do stanu, w którym jedynym rozwiązaniem będzie zabieg chirurgiczny. Aby uniknąć operacji, wskazane jest nie tylko uprawianie sportu, ale również zapobieganie innym schorzeniom, które mogą być pośrednią przyczyną powstawania przepukliny. Najważniejsze w profilaktyce kręgosłupa lędźwiowego jest kontrolowanie wagi ciała (otyłość jest czynnikiem, który sprzyja wielu problemom zdrowotnym), unikanie nadmiernych przeciążeń oraz właściwa postawa.
Dbanie o swoje zdrowie to pierwszy a zarazem najważniejszy krok, aby jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją fizyczną i zdrowiem. Choroby, które niegdyś dotyczyły osób starszych, dziś są powszechne również wśród osób młodych, dlatego warto już od najmłodszych lat zadbać o swoje zdrowie. W przeciwnym wypadku, narażeni jesteśmy na wiele bolesnych chorób, tj. przepuklina kręgosłupa, której leczenie może okazać się niebywale skomplikowane.