Zwyrodnienia w obrębie kręgosłupa szyjnego zaliczane są do schorzeń cywilizacyjnych, u podłoża których znajduje się niezdrowy dla aparatu ruchowego styl życia. Dotykają one i młodych ludzi, na których oddziałują niekorzystne czynniki typu środowiskowego, i starszych, u których problem wynika z fizjologii wieku senioralnego. Ich objawy są uciążliwe w życiu codziennym, ale można sobie z nimi poradzić tak, by nie obniżały jakości życia.
Co trzeba wiedzieć o zwyrodnieniach kręgosłupa szyjnego
Istotą schorzenia jest przedwczesne zużywanie funkcjonalnych połączeń między kręgami – chodzi tu o stawy międzywyrostkowe, więzadła, mięśnie, a także o dyski międzykręgowe. Na stan tych struktur wpływają:
- przeciążenia wynikające z uprawiania sportów takich jak: skoki, biegi,
- przeciążenia, do których dochodzi w wyniku statycznej pracy, na przykład przy komputerze,
- niewłaściwa pozycja siedząca utrzymywana przez długi czas, choćby przy pracy typu biurowego,
- inne schorzenia narządu ruchu: skolioza czy płaskostopie,
- źle dobrana wysokość poduszki do spania,
- wcześniejsze mikrourazy i urazy w tym odcinku kręgosłupa,
- choroby mataboliczne i hormonalne.
W praktyce oznacza to, że do powstania zwyrodnień kręgosłupa szyjnego prowadzą obciążenia spoczynkowe i związane z ruchem, będące wynikiem nieprawidłowej postawy ciała.
Najczęstsze objawy zwyrodnień w obrębie kręgosłupa szyjnego
Pacjenci, u których doszło do zmian w szyjnym odcinku kręgosłupa, uskarżają się głównie na promieniujący do kończyny ból – jego przyczyną jest ucisk na korzenie nerwowe. Dolegliwości bólowe obejmują także szyję i promieniują do tyłu lub do czoła. Odczuwane są także jako efekt długotrwałego ucisku zaburzenia czucia lub niedowłady kończyny górnej, a czasem osłabienie chwytu. Ponadto, jeśli w wyniku zwyrodnień doszło do:
- ucisku na tętnice szyjne, mogą wystąpić zaburzenia pracy serca,
- ucisku na przełyk, możliwe są zaburzenia przełykania.
Niektórym chorym dokuczają nerwobóle, zaburzenia równowagi, szum w uszach, zawroty głowy, jak też zaburzenia widzenia.
Fizjoterapeutyczne zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup
Postępowanie terapeutyczne, które przynosi pacjentom ulgę, obejmuje przeciwbólową i przeciwzapalną farmakoterapię oraz fizjoterapię – masaż leczniczy działający rozluźniająco, ćwiczenia wzmacniające przywracające balans przednich i tylnych mięśni szyi oraz karku, ćwiczenie rozluźniające. Dobre efekty przynosi także kinesiotaping. W innym miejscu na naszym blogu warto przeczytać także Metody fizjoterapii: krótki przegląd.
Fizykoterapeutyczne zabiegi rehabilitacyjne w przypadku zwyrodnienia odcinka szyjnego
Fizykoterapia wspomaga regenerację tkanek objętych procesem zapalanym, a także przynosi ulgę w bólu. W chorobie zwyrodnieniowej szyi stosuje się: ultradźwięki, magnetoterapię, terapię ciepłem lub miejscową krioterapię, zabiegi prądolecznicze, między innymi jonoforezę ze środkiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Więcej dowiesz się z naszego artykułu W czym pomoże ci fizykoterapia.
Skorzystaj z profesjonalnej pomocy
Rehabilitacja jest procesem rozłożonym w czasie, a jej efekty odczuwane są stopniowo. Jest to jednak postępowanie o udowodnionej skuteczności i warto skorzystać z możliwości, które daje.