Alkoholizm jest chorobą niezwykle złożoną i skomplikowaną, a dodatkowo zagraża życiu, dlatego w MD Care można skorzystać z dziesięciodniowego pobytu w celu odtrucia alkoholowego, które jest przeprowadzane pod okiem lekarzy i specjalistów.
Przebieg odtruwania alkoholowego
Detoks, czyli odtrucie alkoholowe, jest skomplikowanym procesem, który powinien być przeprowadzony pod nadzorem psychiatry oraz wyspecjalizowanych lekarzy. I choć jest to przykry moment dla każdego uzależnionego pacjenta, często to jedyna droga, aby wyleczyć się z wyniszczającej choroby.
Pacjenci, którzy zdecydują się na odtruwanie, mogą liczyć na dyskrecję, indywidualny plan działania oraz stałe monitorowanie stanu zdrowia. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w zależności od organizmu chorego, proces ten może mieć różny przebieg. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podawane są środki medyczne, które mają wpływ na przebieg leczenia oraz minimalizowanie skutków ubocznych:
- kroplówki zawierające niezbędne makro- i mikroelementy oraz elektrolity;
- leki o działaniu obniżającym ciśnienie tętnicze;
- leki o właściwościach normalizujących pracę serca;
- leki wspomagające łagodzenie delirium.
Cały proces odtruwania odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego, internisty, personelu medycznego i psychiatry, dzięki czemu pacjent MD Care otrzymuje niezbędne wsparcie psychiczne.
Dyskrecja oraz komfort
Najważniejszym czynnikiem podczas procesu odtruwania jest stworzenie bezpiecznej i przyjaznej atmosfery, która będzie miała sprzyjający wpływ na stan zdrowia i motywację pacjenta. Personel jest odpowiednio przeszkolony i przygotowany na kontakt z pacjentem, który cierpi na alkoholizm. Chory, który czuje wsparcie całego zespołu oraz ma świadomość, że może w każdym momencie liczyć na pomoc psychologa lub psychiatry, dużo łatwiej znosi przykre doświadczenia związane z odtruwaniem. Ponadto, ośrodek gwarantuje pełną dyskrecję oraz dokłada wszelkich starań, aby pacjent czuł się komfortowo podczas pobytu w centrum zdrowia.
Kolejne etapy leczenia
Długotrwałe przyjmowanie alkoholu może doprowadzić do wielu zmian w całym organizmie, dlatego po pomyślnym detoksie, pacjent może skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych, które są oferowane w zakładzie pielęgnacyjnym. W wielu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie terapii neurologicznej albo rehabilitacji, ponieważ wielokrotnie dochodzi do zmian zwyrodnieniowych, o których pacjent przez wiele lat nie zdaje sobie sprawy.
Przy osobach starszych, którzy zmagali się z alkoholizmem, mogą wystąpić problemy natury psychicznej, tj. schizofrenia albo stany lękowe. Jest to wynik uszkodzeń mózgu, które prowadzą do zaburzeń pamięci, problemów z koncentracją oraz niemożności płynnej i wyraźnej mowy. W takim przypadku zalecane jest możliwie jak najczęstsze korzystanie z oferty zakładu pielęgnacyjnego. Odpowiednie zabiegi terapeutyczne mają pozytywny wpływ na zdrowie seniorów i pomagają przywrócić im umiejętności nawiązywania kontaktów społecznych.
Pamiętajmy, że walka z nałogiem jest procesem wieloletnim, dlatego należy zapewnić pacjentowi wsparcie psychiczne oraz zadbać o jego stan zdrowia, gdyż osłabiony organizm jest bardziej podatny na choroby. Szczególnie niebezpieczny dla osób zażywających alkohol może być udar mózgu, dlatego należy zapoznać się z pierwszymi sygnałami świadczącymi o wylewie, aby (w razie potrzeby) jak najszybciej wdrożyć leczenie.
Wsparcie w chorobie
Najważniejsze w alkoholizmie jest wsparcie ze strony najbliższych osób. I chociaż jest to bardzo trudne (ze względu na skrajne zachowanie uzależnionego), należy zrozumieć, że sprawne i konsekwentne działanie może mieć decydujący wpływ na życie dotkniętego chorobą. Zapisanie bliskiego na odtrucie alkoholowe pod nadzorem wykwalifikowanych specjalistów jest pierwszym krokiem, aby wspomóc go w walce z wyniszczającym nałogiem.