Opieka nad osobami starszymi nie jest łatwa. Wymaga wiele siły, empatii, zrozumienia, a także czasu i profesjonalnego podejścia. Jeżeli jesteśmy na etapie wybierania pomocy do opieki nad osobami starszymi, powinniśmy wiedzieć, w jakim zakresie świadczona jest opieka przez asystentów, opiekunów, czy pielęgniarki dla osób starszych.
Opieka nad osobami starszymi w domu
Starsze osoby, które potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu, nie powinny mieszkać same. Dobrze, jeżeli osobie starszej pomaga rodzina. Jednak czasami zdarzają się takie sytuacje, że opieka krewnych przekracza ich umiejętności i możliwości. Warto więc zadbać o profesjonalną pomoc domową w opiece nad osobami starszymi. W tym celu najrozsądniej jest poszukać kogoś sprawdzonego.
Rodzaje opiekunów osób starszych
W opiece nad osobami starszymi możemy zatrudnić osoby wykształcone w zawodzie:
- Asystenta domowego – czyli człowieka odpowiedzialnego za pomoc w sprzątaniu, ubieraniu, gotowaniu, zakupach, wykupywaniu leków itp. Taka forma pomocy sprawdza się u osób starszych, ale zdrowych i samodzielnych. Asystent przychodzi tylko na kilka godzin w ciągu dnia. Osoby starsze funkcjonujące samodzielnie mogą skorzystać z turnusów geriatrycznych, bogatych w przydatne zabiegi rehabilitacyjne, pomagające w polepszeniu formy fizycznej.
- Opiekun medyczny – to osoba, która powinna posiadać certyfikat potwierdzający ukończenie studium w tym zawodzie. Opiekunowie medyczni specjalizują się w opiece nad osobami starszymi z różnymi chorobami. Do jego zadań należy między innymi: kąpiel osoby starszej, zrobienie masażu, zmiana pampersa, podawanie lekarstw, profilaktyka przeciwodleżynowa. Opiekun powinien również potrafić zrobić zastrzyk. Często opiekunowie medyczni szybko zauważają zmiany w stanie zdrowia swoich podopiecznych, dzięki czemu sygnalizują różne problemy zdrowotne ich lekarzom.
- Opieka pielęgniarska – tutaj pomocy udzielają wykwalifikowane pielęgniarki oraz pielęgniarze. Są oni wzywani do osób starszych, gdzie zauważono poważne pogorszenie się stanu zdrowia. Osoby te stale są przy pacjencie i monitorują ich stan zdrowia. Warto wiedzieć o tym, że często zatrudnienie pielęgniarki lub pielęgniarza wiąże się z koniecznością zatrudnienia również asystenta domowego lub opiekuna.
Pomoc w zakresie codziennego funkcjonowania i spełniania potrzeb fizjologicznych to nie wszystko. Czasami potrzebne jest również wsparcie psychologiczne, szczególnie w leczeniu takich chorób jak depresja, otępienie, zaburzenia lękowe i innych. Dlatego w celu polepszenia stanu psychicznego osoby starszej, warto poprosić o pomoc specjalistę od psychogeriatrii.
Opieka nad osobami starszymi w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych
Czasami stan zdrowia pacjenta jest na tyle poważny, że rodzina nie jest w stanie udzielać pomocy 24h na dobę. Rozwiązaniem problemu są wtedy zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze. Przyjmowane są do nich osoby wymagające specjalistycznej całodobowej pielęgnacji, stałej kontroli lekarskiej, rehabilitacji i pielęgnacji czy konieczności kontynuacji leczenia choroby przewlekłej.
W tego typu zakładach pacjenci mają dostęp do opieki lekarskiej, pielęgniarskiej oraz rehabilitacyjnej. Tutaj pacjent zawsze ma podawane leki na czas, może mieć przeprowadzone specjalistyczne badania niezbędne do monitorowania i leczenia choroby. Podopieczni są objęci szczególną opieką dostosowaną do indywidualnych potrzeb dotyczących karmienia, leczenia, rehabilitacji. W takim zakładzie rodzina pacjenta może zostać przygotowana do samodzielnej opieki nad osobą chorą.
Jeżeli potrzebujemy pomocy przy opiece nad osobami starszymi w domu, wybierzmy kandydatów, którzy cieszą się dużym zaufaniem i mają bardzo dobrą opinię. W przypadku poszukiwania zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego – zapraszamy do zapoznania się z ofertą MD CARE. Mamy w swoim zespole grono doświadczonych specjalistów.