

Rehabilitacja neurologiczna jest ogromną szansą dla osób z różnymi zaburzeniami neurologicznymi występującymi w wyniku wielu chorób. Polepsza jakość życia, a także daje nadzieję na przynajmniej poprawę zdrowia i samodzielnego funkcjonowania. Sprawdź, co łączy fizjoterapię i rehabilitację neurologiczną.
Rehabilitacja neurologiczna – na czym polega?
Rehabilitacja neurologiczna ma ogromny wpływ na poprawę stanu zdrowia osób po udarze, w leczeniu chorób neurologicznych typu Parkinson, czy stwardnienie rozsiane. Głównym celem rehabilitacji jest przywrócenie u osoby chorej wszystkich funkcji sprzed czasu choroby. Dzięki rehabilitacji neurologicznej pacjent zyskuje nowe możliwości radzenia sobie ze wszystkimi najprostszymi, codziennymi problemami. Ważne jest stymulowanie prawidłowych funkcji mózgu, które jeszcze nie zostały zaburzone.
Rehabilitacja neurologiczna przynosi pozytywne efekty. Tkanka nerwowa potrafi się regenerować. Co prawda układ nerwowy nie ma takich zdolności regeneracji jak wątroba, ale tkanki nerwowe potrafią się reorganizować oraz adoptować nowe zdolności. To właśnie dzięki zabiegom fizjoterapeutycznym cały układ nerwowy będzie pobudzony do tworzenia nowych połączeń nerwowych oraz odtwarzania uszkodzonych.
Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że schorzenia neurologiczne wiążą się z długotrwałą rehabilitacją, która wymaga wytrwałości osoby chorej i pozytywnego nastawienia do leczenia.
Co jest najważniejsze w rehabilitacji neurologicznej?
W rehabilitacji neurologicznej najważniejsze jest indywidualne podejście do pacjenta i odpowiednio dobrana fizjoterapia. Przed rozpoczęciem terapii konieczna jest dokładna diagnoza psychoruchowa. Do utworzenia pełnego planu rehabilitacji konieczna jest konsultacja pacjenta z wieloma specjalistami, w tym lekarz prowadzący, logopeda, fizjoterapeuta, czy psycholog. Co więcej, podczas terapii pacjent przechodzi na bieżąco testy diagnostyczne, dzięki którym można ocenić pierwsze efekty i śledzić postępy całej rehabilitacji.
W przebiegu rehabilitacji konieczna jest wytrwałość w pracy z fizjoterapeutą. Fizjoterapia daje największe szanse na polepszenie zdrowia pacjenta. Oczywiście często całej rehabilitacji towarzyszy farmakoterapia, której również należy przestrzegać. Pamiętajmy o tym, że regularność ćwiczeń, upór i współpraca ze specjalistami oraz odpowiednio dobrane leki to klucz do poprawy zdrowia.
Dla kogo przeznaczona jest rehabilitacja neurologiczna?
Dla osób z problemami neurologicznymi powstałymi w wyniku udaru, urazu czaszkowo-mózgowego, operacji neurologicznych, zapalenia wielokorzeniowo-nerwowego; u pacjentów z dystrofiami, miopatiami, polineuropatią, atrofiami, po złamaniu kręgosłupa z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, czy z chorobą Parkinsona. Rehabilitacja neurologiczna potrafi wiele zdziałać. W przypadku pacjentów po udarach odpowiednie ćwiczenia z zakresu fizjoterapii poprawiają nie tylko motorykę twarzy, języka i ust, ale również pomagają w ponownej nauce chodzenia, kontrolowania mięśni głowy i tułowia, a także pozwalają na utrzymanie balansu mięśniowego.