Czujesz napięcie mięśni w odcinku szyi? Masz problem z obejrzeniem się lub czujesz dzwonienie w uszach, a ból szyi jest czasami tak mocny, że promieniuje aż do głowy. Sprawdź, co może być jego przyczyną, a także, jak w leczeniu bólu może pomóc rehabilitacja kręgosłupa.
Przyczyny bólu szyi
Głównym powodem bólu szyi jest przeciążenie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Mięśnie mogą być naciągnięte oraz zmęczone. Czasami przyczyną może być również ucisk nerwów spowodowanych przez dysk albo ocieranie się kręgów szyjnych. Na ból kręgosłupa w odcinku szyjnym cierpią osoby, które długo pozostają w bezruchu, np. podczas pracy przy komputerze, czy siedzące długo przed telewizorem. Winowajcą może być także napięcie spowodowane przez stres, przebywanie w przeciągach, czy uraz np. po wypadku samochodowym.
Do sporadycznie występującego bólu może przyczynić się również nieprawidłowa pozycja podczas snu lub gwałtowny ruch powodujący nadciągnięcie mięśni, choroby krtani, uszu, czy gardła. W przypadku bólu, powodowanego przez zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, przykurcz mięśni, problemy z tarczycą lub neuralgię nerwu trójdzielnego twarzy, powinno być zastosowane odpowiednie leczenie oraz rehabilitacja.
Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego – kiedy udać się na zabiegi?
Odcinek szyjny kręgosłupa to siedem kręgów, które są najbardziej narażone na zwyrodnienia. Są one przez całe życie obciążane przez wagę całego tułowia. Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego to przede wszystkim odpowiednio dobrane ćwiczenia. W tym celu konieczna jest konsultacja z ortopedą i wykonanie badań obrazowych. W leczeniu bólu kręgosłupa najważniejsza jest wytrwałość pacjenta i regularność ćwiczeń.
Podczas rehabilitacji kręgosłupa szyjnego stosowane są także zabiegi takie jak: pole magnetyczne, masaż, ultradźwięki, krioterapia, laser, czy elektroterapia. W przypadku bardzo nasilonego bólu mogą być konieczne zastrzyki zmniejszające jego natężenie.
Ból szyi – zapobieganie
Po wyleczeniu bólu szyi warto zapobiegać jego ponownemu występowaniu. W tym celu niezwykle ważna jest odpowiednia dawka codziennego ruchu. Warto pamiętać o wzmacnianiu mięśni. Kiedy mamy pracę siedzącą, pamiętajmy o robieniu przerw i rozciąganiu mięśni szyi poprzez poruszanie nią co jakiś czas na lewo i prawo. W domu warto pamiętać o specjalnych ćwiczeniach rozciągających, stosujmy je chociaż kilka razy w tygodniu. Jeżeli ból szyi występuje po przebudzeniu, warto zamienić zwykłą poduszkę na poduszkę ortopedyczną. Ona sprawi, że mięśnie szyi będą odciążone, ponieważ w momencie snu odcinek szyjny jest prawidłowo ułożony.
Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym negatywnie oddziałuje na nasze samopoczucie. Może nawet powodować drętwienie rąk, zawroty i bóle głowy, a także ból barków i ogranicza wykonywanie ruchów szyją. Kręgosłup mamy jeden i to on musi wystarczyć nam na całe życie, dlatego, jeżeli czujemy częste bóle szyi, zastanówmy się nad rehabilitacją kręgosłupa.